Uw browser ondersteunt geen JavaScript. Hierdoor kunnen wij helaas geen optimale werking van de site garanderen.
   
 
 
 NOS Nieuws - Journaal  
Omstreden RAF-expositie in Berlijn 29-01-'05
Een bezoeker van de tentoonstelling Zur Vorstellung des Terrors over de RAF in Berlijn (foto: EPA)

Vergangenheitsbewältigung noemen Duitsers het zelf. Het klaarkomen met je eigen geschiedenis. Meestal verwijst dat naar de Tweede Wereldoorlog en het nazisme. 

Maar ook de Rote Armee Fraktion (RAF), de links-extremistische terreurbeweging die in de jaren zeventig de Duitse rechtsstaat op zijn grondvesten deed schudden, houdt de gemoederen bij onze oosterburen nog altijd bezig.

In Berlijn is een zeer omstreden tentoonstelling over de RAF, Zur Vorstellung des Terrors, geopend.

De expositie zou al eind vorig jaar plaatsvinden, maar moest worden uitgesteld na felle protesten tegen het feit dat de expositie werd gesubsidieerd met geld van de overheid. Ook was er veel ophef over de oorspronkelijk titel Mythos RAF

Veel mensen zagen de tentoonstelling als een poging om de terreurdaden van de RAF met terugwerkende kracht goed te praten. Ook zou de expositie getuigen van weinig respect voor de slachtoffers.

Onder druk van bondskanselier Schröder werd de subsidie daarop ijlings ingetrokken. De expositie wordt nu gefinancierd met particuliere giften en met de opbrengst van een internetveiling van kunstwerken.

Overigens hebben de Duitsers wel steun gekregen van de Nederlandse Mondriaan Stichting.

Ensslin
Een van de organisatoren is Felix Ensslin, zoon van RAF-oprichtster Gudrun Ensslin. Zij pleegde in 1977 zelfmoord door zich op te hangen aan de tralies van haar cel in de beruchte Stammheim-gevangenis.

De tentoonstelling laat werk zien van ongeveer vijftig kunstenaars die zich sinds 1972 hebben beziggehouden met de geschiedenis van de RAF, de daders en hun slachtoffers.

Onder de kunstenaars zijn onder anderen Joseph Beuys, Gerhard Richter en Sigmar Polke.

Een grote wandtekening beeldt een 'Tijdlijn door de Duitse herfst' uit, een compilatie van 29 dagen waarop terreurdaden door de RAF werden gepleegd. Naast ruim honderd kunstwerken zijn op de expositie in het KW Institute for Contemporary Art ook krantenartikelen, journaalitems, films en boeken te zien.

Mythe
Ensslin, die zijn moeder overigens nauwelijks heeft gekend, wil met de tentoonstelling het contrast duidelijk maken tussen het beeld dat in de media werd geschilderd van de RAF en de manier waarop kunstenaars er mee zijn omgegaan.

Juist kunst is volgens hem in staat om de RAF-mythe aan te vullen en te corrigeren. Maar de expositie geeft volgens hem geen antwoorden. Die zal de toeschouwer zelf moeten vinden.

Ensslin zelf vindt één van de belangrijkste werken op de expositie een installatie van Christoph Draeger. Die laat op een video een reconstructie zien van de isolatiecellen in Stammheim.

"Maar de monitoren zijn niet gemakkelijk toegankelijk. Ze staan achter een muur. De bezoeker moet dus net zoals in een peepshow door een gat gluren. Hij moet zelf beslissen of hij wil dat iedereen ziet dat hij staat te kijken". 

Zur Vorstellung des Terrors: Die RAF-Ausstellung is tot 27 maart te zien in het KW Institute for Contemporary Art in Berlijn.

Links
Info over de expositie


 
ga naar www.nos.nl
NOS Nieuws - Journaal
NOS Nieuws - Journaal