Het CDA houdt vol dat onderhandelingen over de toetreding van Turkije tot de Europese Unie alleen kunnen beginnen als de mensenrechten er volledig gerespecteerd worden.
CDA-kamerlid van Dijk zei tijdens een debat in de Tweede Kamer over het Europese beleid van het kabinet moet Turkije laten zien dat het maatregelen treft die garanderen dat er uiteindelijk geen enkele marteling meer plaatsvindt.
Zo moet er volgens het CDA een onafhankelijke commissie komen van medici en juristen die vrije toegang heeft tot gevangenissen en politieburo's. Deze commissie moet dan onderzoek doen naar eventuele martelpraktijken.
Ook aan de discriminatie van christenen in het land moet volgens Van Dijk een einde komen. "Als dat niet gerealiseerd wordt, kunnen de onderhandelingen niet van start", aldus Van Dijk.
Beleid kabinet
Daarmee zou het CDA lijnrecht tegen het beleid van het kabinet ingaan, dat vindt dat de onderhandelingen met Turkije kunnen beginnen als zes hervormingswetten over verbetering van de mensenrechten daar in werking zijn getreden.
Het leek daarbij te kunnen rekenen op de steun van VVD, D66 en PvdA, maar het CDA wil nu dat de mensenrechten niet alleen op papier, maar ook in de praktijk zijn geregeld alvorens de toetredingsbesprekingen aanvangen.
Van Dijk wilde niet vooruitlopen op de politieke crisis die daardoor in de coalitie zou kunnen ontstaan.
De EU beslist in december onder Nederlands voorzitterschap over het beginnen van de toetredingsbesprekingen met Turkije. Die zullen naar verwachting tien tot vijftien jaar in beslag nemen.