Uw browser ondersteunt geen JavaScript. Hierdoor kunnen wij helaas geen optimale werking van de site garanderen.
   
 
 
 NOS Nieuws - Achtergronden  
jaaroverzicht2004
Het nieuws van november 2004 23-12-'04
Theo van Gogh (Foto: ANP)

Zeven nieuwsmomenten in de maand november.

Theo van Gogh vermoord in Amsterdam
Kerry erkent nederlaag tegen Bush
Sociale partners sluiten akkoord
Brand in islamitische school Uden
Uitzinnige menigte begraaft Arafat
Vlaams Blok wordt Vlaams Belang
Pim Fortuyn is Grootste Nederlander

Theo van Gogh vermoord in Amsterdam

2 NOVEMBER De cineast Theo van Gogh is om 8.45 uur in Amsterdam vermoord. Hij fietste in de Linnaeusstraat toen hij door een fietser werd ingehaald die het vuur op hem opende. Hij kon nog naar de overkant rennen, maar de dader stak hem daar neer en schoot opnieuw.           
                                        
De man stak voordat hij ervandoor ging een mes in Van Goghs lichaam waaraan een brief was bevestigd. Hij vluchtte via het Oosterpark naar de Mauritskade, waar de politie hem opwachtte.         
                                        
Er werd geschoten, waarbij de verdachte in zijn been werd getroffen. Hij ligt in het ziekenhuis. Een agent werd beschoten maar is dankzij zijn vest niet gewond.

Kerry erkent nederlaag tegen Bush

3 NOVEMBER John Kerry heeft zijn nederlaag toegegeven bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De Democratische senator heeft president Bush gebeld om hem te feliciteren met de zege. Kerry gaf te kennen dat hij het land niet met een lange procedure wil verdelen.      
                                        
Kerry gaf in het telefoongesprek zijn nederlaag in Ohio toe, waarmee vaststaat dat George Bush aan een tweede termijn in het Witte Huis kan beginnen.        
                                        
Eerder op de dag eiste chefstaf Card van het Witte Huis al de zege op. Hij kondigde een toespraak van president Bush aan, die Kerry nog enige tijd gaf "om over de uitslag na te denken".

Sociale partners sluiten akkoord

6 NOVEMBER Het kabinet, de werkgevers en de vakbeweging hebben na bijna vier uur onderhandelen een akkoord bereikt over de ingrepen in de sociale zekerheid.   
                                        
Premier Balkenende zei na afloop heel blij te zijn dat het vertrouwen tussen de partners is hersteld. Met het akkoord is een maandenlang conflict tussen het kabinet en de vakbeweging beëindigd.   
                                        
Het was al duidelijk dat de stemming beter was dan bij het voorjaarsoverleg in mei. Men was elkaar tijdens informeel vooroverleg al flink genaderd. Kort voor de onderhandelingen begonnen, besloten ook de werkgevers aan te schuiven. Rond middernacht lag het akkoord op tafel. 

Brand in islamitische school Uden

8 NOVEMBER Bij een islamitische school in Uden is vanavond brand gesticht. Er ontstond een uitslaande brand. De school moet als verloren beschouwd worden. Er is alleen materiële schade.            
                                        
Op de muren van de school zijn teksten geklad die verwijzen naar de moord op Theo van Gogh. Eén tekst luidt 'Theo R.I.P' (rust in vrede). Ook staat er een 'white power'-teken op de muur. Op de school zitten 140 leerlingen.          
                                        
Op de islamitische school in Eindhoven waar maandag een aanslag werd gepleegd, worden morgen de lessen hervat. Ook van die aanslag wordt aangenomen dat hij in
verband staat met de dood van Van Gogh.

Uitzinnige menigte begraaft Arafat

11 NOVEMBER Een uitzinnige menigte van duizenden Palestijnen heeft in Ramallah op de Westoever president Yasser Arafat begraven op zijn hoofdkwartier.        
                                        
Duizenden rouwenden bestormden direct na aankomst de helikopter met de kist met Arafat. Pas na een half uur kon de kist uit het toestel worden gehaald, waarna hij door de menigte naar de laatste rustplaats werd gedragen.      
                                        
Vanochtend bewezen honderden Arabische en andere hoogwaardigheidsbekleders de Palestijnse leider in Caïro de laatste eer. Voor het oog van de geëmotioneerde weduwe Suha en hun negenjarige dochter werd de kist het vliegtuig ingedragen.

Vlaams Blok wordt Vlaams Belang

14 NOVEMBER Het Vlaams Blok gaat verder als Vlaams Belang. De naamsverandering was nodig omdat de rechtbank bepaald had dat stichtingen die aan de partij verbonden zijn, de racismewet hebben overtreden.                            
                                        
Vlaams Belang zal niet wezenlijk van het Vlaams Blok verschillen, verklaarde partijleider Dewinter in Buitenhof. "We blijven een eigen-volk-eerst-partij. Die succesformule gooien we niet zomaar overboord", zei hij.                    
                                        
De partijraad van het Vlaams Blok hief vandaag de partij op. In het nieuwe programma zijn de scherpste kantjes van het oude Blokprogramma weggevijld. 

Pim Fortuyn is Grootste Nederlander

16 NOVEMBER Als ook de stemmen worden meegeteld die na de uitzending van 'De grootste Nederlander' binnenkwamen, zou Willem van Oranje hebben gewonnen, meldt
de KRO. Nu won Pim Fortuyn. Afgesproken was dat alleen de stemmen die tijdens de uitzending binnenkwamen, golden.     
                                        
Veel stemmen liepen flinke vertraging op, omdat de computer moest controleren of de beller niet vaker dan zes keer stemde. De lijnen blokkeerden, waarna alsnog ook via sms kon worden gestemd. 
                                        
Aan het slot van de uitzending had Pim Fortuyn 115.000 stemmen en Willem van Oranje 111.000. Later bleek dat Fortuyn er 130.000 kreeg en Van Oranje 161.000.


 
ga naar www.nos.nl
NOS Nieuws - Achtergronden
NOS Nieuws - Achtergronden