Tsvangirai vangt bot bij verkiezingen
klik hier om het videofragment te bekijkenVerslag NOS-Journaal van de beëdiging van Mugabe (17-03-02)
klik hier om het geluidsfragment te beluisteren klik hier om het geluidsfragment te beluisteren"80 procent wilde stemmen, maar 1,5 mln. stemmen zijn niet uitgebracht" (12-03-02)
 
Een Zimbabwaan brengt zijn stem uitMet 54 procent van de stemmen is Mugabe de onovertroffen winnaar van de presidentsverkiezingen van 9, 10 en 11 maart in Zimbabwe. Rivaal Morgan Tsvangirai, leider van de Beweging voor Democratische Verandering (MDC), sleept zo'n 40 procent van de stemmen in de wacht. De oppositie en het westen beschuldigen Mugabe van het manipuleren van de verkiezingen.

Officieel zouden de verkiezingen twee dagen duren, maar omdat lang niet alle Zimbabwanen op tijd hun stem konden uitbrengen besluit het hooggerechtshof de verkiezingen met een dag te verlengen. Maar dat is nóg niet genoeg. Aan het einde van de derde verkiezingsdag staan nog lange rijen mensen voor de stembureaus. De oproerpolitie jaagt de wachtenden met grof geweld weg.

54 procent
De uitslagen wijzen direct op een overwinning van de zittende president Mugabe. Volgens de oppositie zijn de verkiezingen niet eerlijk verlopen. Oppositieleider Tsvangirai beschuldigt Mugabe gebruik te hebben gemaakt van intimidatie, trucjes en speciale wetten tegen de oppositie.

Lange rijen voor de stembusEr zou ook gefraudeerd zijn bij het tellen van de stemmen. Ook konden tienduizenden mensen hun stem niet uitbrengen en heeft president Mugabe mensen van de oppositie, onder wie oppositiekopstukken Tsvangirai en Ncube, op laten pakken.

De meeste buitenlandse waarnemers zeggen dit ook. Volgens de EU kunnen de verkiezingen niet worden erkend, omdat de Zimbabwaanse regering maandelang een systematische campagne van geweld en intimidatie heeft gevoerd tegen aanhangers van oppositieleider Tsvangirai.

'Administratieve vergissingen'
Waarnemers uit Zuid-Afrika zijn het daar niet mee eens. Zij zijn er stellig van overtuigd dat Tsvangirai een eerlijke kans heeft gekregen om aan de macht te komen. De vertragingen bij de stembureaus zijn volgens de leider van de Zuid-Afrikaanse waarnemerscommissie te wijten aan "administratieve vergissingen".

Robert MugabeDat het westen niets moet hebben van de benoeming van Mugabe blijkt tijdens de beëdiging van de 78-jarige president op 17 maart. Samen met de Zimbabwaanse oppositie boycot het westen de plechtigheid. De leiders van de Afrikaanse landen Malawi, Mozambique, Tanzania en Zambia zijn wel bij de plechtigheid aanwezig.

Direct na zijn beëdiging kondigt Mugabe in een toespraak aan dat hij doorgaat met zijn landhervormingsprogramma. Dat programma is zeer omstreden vanwege het vele geweld dat ermee gepaard gaat.

Inhoud dossier

Nieuwsoverzicht

Tsvangirai vangt bot

Geschiedenis

Portretten:
Robert Mugabe
Morgan Tsvangirai

Radiodagboek vanuit Harare

Site tips