Een sentimenteel feest van de herkenning  
klik hier om het geluidsfragment te beluisterenDe ontmoeting in het restaurant was te horen in Langs de Lijn (44 min)

Ten behoeve van de slachtoffers van de WatersnoodrampOp 12 maart 1953 stond een voetbalelftal van Nederlandse profs in Parijs tegenover Frankrijk. De benefietwedstrijd, die bekend staat als 'de Watersnoodwedstrijd' leverde ruim een ton op. Vijftig jaar na dato bezorgen de gedachten eraan de hoofdrolspelers nog steeds kippenvel. En een enkeling zelfs tranen.

De winterzon kleurt de bossen rond Hilversum zoals alleen de winterzon dat kan. De oud-internationals Rinus Schaap en Cor van der Hart en oud-journalist Herman Kuiphof hebben er amper oog voor. Het trio - via een lijnverbinding aangevuld met Gerrie Vreeken en Kees Rijvers vanuit Frankrijk - heeft slechts oog voor elkaar bij het sentimentele feest van de herkenning. De anekdotes en herinneringen vullen de ruimte in restaurant Bosschoord.

Cor van der Hart, Rinus Schaap en Herman Kuiphof (vlnr) halen herinneringen opGeen van allen was in Nederland, op het moment dat zich in de nacht van 31 januari op 1 februari in Zeeland en West-Brabant een ramp voltrok.

Van der Hart en Schaap vertoefden in Frankrijk, waar ze als profvoetballer hun geld verdienden. Kuiphof - destijds in dienst bij de Haagse Courant - was namens zijn krant afgevaardigd naar Hamar, waar het EK schaatsen werd gehouden.

Angstig
"Ik hoorde het nieuws via de radio", herinnert Van der Hart zich, "en begreep dat Nederland in paniek was." De omvang van de watersnoodramp drong aanvankelijk niet echt tot hem door. "Ik was altijd druk met voetbal bezig. We hadden in het pension waar ik verbleef weliswaar televisie, maar daar keek ik zelden naar. Pas toen ik Nederlandse kranten onder ogen kreeg besefte ik hoe erg het was. Als ik de beelden nu zo terug zie (het drietal kijkt naar fragmenten uit het Polygoon-journaal) word ik weer een beetje angstig."

Schaap had net als Van der Hart geen benul van wat voor ramp zich in Nederland afspeelde. "Als je in een ander land zit krijg jeCor van der Hart: Ik hoorde het nieuws via de radio er minder van mee, lijkt het allemaal ook minder erg", zegt Schaap. "Ik hoorde het nieuws in Parijs. We hebben wel meteen een inzamelingsactie gehouden en allerlei kleren en goederen naar Nederland gestuurd."

Kuiphof: "Ik zat in Hamar. Kees Broekman werd Europees kampioen. Maar daar kraaide geen haan naar. In stukjes en brokjes hoorde ik dat het zo'n enorme ramp was." Van Kuiphofs verhaal bleef in de Haagse Courant niet veel over.

Initiatief
Bram Appel en Theo Timmermans namen, nadat de omvang van de ramp ook tot in Frankrijk was doorgedrongen, het initiatief voor de wedstrijd. Binnen een mum van tijd gingen alle profs akkoord. Belangeloos, uiteraard. "Wat ik me nog herinner is de eenheid van de spelers", vertelt Vreeken. "Iedereen wilde direct meedoen voor het goede doel. Dat vond ik het allermooiste."

Vreeken heeft nu, vijftig jaar later, nog steeds moeite zijn emoties te bedwingen indien de Watersnoodwedstrijd aan de orde komt. "Het raakt me steeds weer", snottert hij. "Als ik de beelden zie, dan word ik er beroerd van." Woorden die Kees Rijvers onderschrijft. "Elke keer weer huiver ik bij het zien van de beelden."

De elftallenVolgens Kuiphof waren de profs emotioneel zo betrokken, omdat ze een signaal wilden afgeven. Ze waren in Nederland door de KNVB immers verketterd, afgeschilderd als geldwolven. "Ik herinner me nog dat een reservespeler eens een clubvoorzitter tegenkwam. Die wilde de speler niet kennen, liep hem straal voorbij. De profs werden als outcasts beschouwd, omdat ze zich volgens de bond hadden overgeleverd aan gelddorst. Juist dat schiep bij de spelers een sfeer waarin ze niet wilden afgaan. Het elftal putte er kracht uit en steeg in de wedstrijd boven zichzelf uit", gelooft Kuiphof.

Mooiste herinnering
Gaandeweg het rondetafelgesprek worden de herinneringen aan die memorabele wedstrijd in Parijs weer levend. Hoewel de heren elkaar uit het oog zijn verloren, schept de gedachte aan de Watersnoodwedstrijd direct weer een warme band. "Het is de mooiste herinnering uit mijn leven", bekent Vreeken. De sfeer en al die Nederlandse supporters die naar Frankrijk waren gekomen, ik zal het nooit vergeten."

Alsof de tijd heeft stilgestaanSchaap, licht geëmotioneerd: "Ik heb een mooie lijst van de KNVB gekregen ter herinnering aan die wedstrijd. Die bewaar ik op mijn slaapkamer. Daar mag niemand aankomen. Het was een enorme belevenis. Waar kan ik er verder nog van zeggen?"

Van der Hart: "Ik heb er met plezier aan meegewerkt. Het is een wedstrijd met een bijzondere waarde. Ik word nu, op 75-jarige leeftijd, nog op straat herkend en aangesproken over de Watersnoodwedstrijd. Dan weet je dat het een hele belangrijke is geweest."

"Deze wedstrijd is niet in één woord samen te vatten", besluit Kuiphof. "Het was een glorieuze ontmoeting en een groot succes voor de Nederlandse profs. Daar moeten we hen erkentelijk voor zijn."


NOS Actueel zendt zaterdag 1 februari in de herdenkingsuitzending een door Studio Sport gemaakte korte documentaire uit over de benefietwedstrijd, 12.10-17.55 uur, Nederland 2

Inhoud dossier

De ramp

Radionieuws ANP '53

Radio-reportages '53

Radio-journalisten '53

Foto's van de ramp

Eerste telexbericht

Radionieuwsberichten

Benefietwedstrijd '53

Recente reportages

Site tips