Verkiezingen op 15 mei gaan door 07-05-2002
klik hier om het videofragment te bekijkenHele persconferentie premier Kok en LPF na het beraad op het Catshuis
klik hier om het videofragment te bekijkenHarry Mens: "Lijst PF moet ermee stoppen"
klik hier om het videofragment te bekijkenOfficiële verklaring van voorzitter Braks in de Eerste Kamer
klik hier om het videofragment te bekijkenVerklaring van premier Kok in de Eerste Kamer
klik hier om het geluidsfragment te beluisteren"Verkiezingen nu of later, je kan het nooit goed doen"
Premier KokDe Tweede-Kamerverkiezingen op 15 mei gaan door. Dat heeft minster-president Kok bekendgemaakt tijdens een persconferentie. Een delegatie van het kabinet overlegde vanochtend met vertegenwoordigers van de Lijst Pim Fortuyn over de consequenties voor de Kamerverkiezingen na de moord op Fortuyn. Kok gaf toen al aan dat de mening van de LPF zwaar zou meewegen in de beslissing. LPF wilde de verkiezingen door laten gaan. Tijdens een persconferentie riep Herben op om toch te gaan stemmen. " Op welke partij dan ook."

Premier Kok en de vice-premiers Jorritsma en Borst en minister De Vries van Binnenlandse Zaken spraken met de leden van de Lijst Pim Fortuyn en Fortuyns broer op het Catshuis. Namens de LPF waren W. de Jong, de nummer vier van de lijst, bestuurslid P. Langendam en F. Zeroual, die elfde staat op de lijst, aanwezig. Ook Fortuyns woordvoerder Herben was op het Catshuis. Kok heeft het gesprek als "zeer waardevol" ervaren. Herben sprak over een emotioneel gesprek. Hij riep op tot kalmte.

Woordvoerder Herben van LPF herhaalde de oproep van Kok om rustig te blijven. Ook hoopt hij dat mensen alsnog gaan stemmen. "Pim was een democraat", aldus de woordvoerder van LFP. Als de verkiezingen doorgaan, moet de LPF besluiten wie de nieuwe lijsttrekker wordt. Hoe dat wordt aangepakt, weet Herben nog niet.

Partijen
In een gezamenlijke verklaring hebben de lijsttrekkers van de grote partijen en kamervoorzitter Jeltje van Nieuwenhoven de aanslag nogmaals scherp veroordeeld en steun uitgesproken aan het kabinetsstandpunt om de verkiezingen door te laten gaan. "We hebben kennisgenomen van het besluit van Kok en dat blijft zo", aldus Van Nieuwenhoven.


Mat HerbenDe campagne-activiteiten blijven stilliggen, zo bevestigde Van Nieuwenhoven opnieuw. ChristenUnie-topman Veling denkt dat de korte termijn waarop de verkiezingen worden gehouden bijdraagt aan de afspraak om te stoppen met campagne voeren. "De laffe moord op Pim Fortuyn heeft campagne-maken vermoord. Dat is het oordeel van LPF en van ons ook. De vraag is of we op de afgesproken tijd snel verkiezingen gaan houden of toch later. Maar ook later zal toch op korte termijn zijn. Later houden betekent dat de druk om toch campagene te voeren zal versterken", aldus Veling.

Namens LPF waren Winnie de Jong (vierde op de lijst) en woordvoerder Herben aanwezig tijdens de verklaring van de Tweede Kamer. Op de vraag of veel gaat veranderen antwoordde de kandidaat: "Pim wilde ons beschermen tegen te de media. Vandaar dat hij de mensen op de lijst niet aan de media heeft blootgesteld. Nu moet dat wel", aldus De Jong.

Woordvoerder Herben benadrukt dat mensen toch moeten gaan stemmen. "Pim was in hart en nieren een democraat. Dus ga stemmen! De partij maakt niet uit. Stem alleen op Pim als u het eens bent met zijn gedachtengoed. Stem op de partij die u vóór de moord in gedachten had. Laten we de verkiezingen zuiver houden", riep Herben op.

Site tip: Verklaring premier Kok (pfd-bestand)


Inhoud dossier

Nieuwsoverzicht

Uitspraken proces
hoger beroep
rechtbank

Een jaar later
herdenkingen
foto's herdenkingen
ooggetuigen
Den Haag Vandaag

6 mei 2002
Fortuyn vermoord
reconstructie
"Even na zessen"
foto's arrestatie
eerste reacties
rapport beveiliging

Nederland rouwt
spontane uitingen
begrafenis
herbegrafenis

Portretten
Pim Fortuyn

Volkert van der G.

Site tips