Afspraken uit het regeerakkoord
 

Bezuiningspakket
'Meedoen, meer werk, minder regels'. Dat is het motto dat staat boven het regeerakkoord op hoofdlijnen van het CDA, de VVD en D66. In het regeerakkoord is een omvangrijk bezuinigingspakket opgenomen van 13,1 miljard euro, het grootste pakket ooit in de Nederlandse politiek. Het nieuwe kabinet doet alles om de kwakkelende economie weer op de rails te krijgen.

Het CDA, de VVD en D66 zien af van de wens in 2007 een begrotingsevenwicht te bereiken. Het financieringstekort zal nu in 2007 naar verwachting 0,5 procent bedragen.

Behoud van koopkracht zit er vanwege de lage economische groei, de oplopende pensioenpremies en de sterk oplopende kosten van de gezondheidszorg voor niemand in. "Iedereen zal pijn moeten lijden", voorspelde Balkenende. "De tijd van koopkrachtgarantie is voorbij."

Ter verzachting van dit leed komen er belastingvoordeeltjes voor 65-plussers, gezinnen met kinderen en mensen met een laag inkomen. Aan de andere kant zal het 'graaien' van topondernemers aan banden worden gelegd. Vertrek- en optieregelingen zullen veel zwaarder worden belast.
Terug naar boven


Loonmatiging
Volgens het nieuwe kabinet is loonmatiging noodzakelijk voor herstel van de werkgelegenheid. Daarom mogen de lonen in de collectieve sector niet meer stijgen dan het inflatieniveau. Dat levert ruim 5 miljard euro op, de grootste bezuinigingspost op voor het kabinet. Het kabinet vraagt ook de werkgevers en werknemers om de lonen in het bedrijfsleven te matigen. In dat geval blijft de koppeling van de uitkeringen met de lonen bestaan.

De ambtenaren gaan er 1 procent in koopkracht op achteruit en werknemers in het bedrijfsleven gaan er iets, een kwart procent op vooruit. Uitkeringsgerechtigden kunnen minder besteden, want zij verliezen 0,75 procent van hun koopkracht. En voor 65-plussers verandert er, wat dit betreft, niets.

Ook beogen CDA, VVD en D66 de armoedeval aan te pakken. Dat betekent dat het verschil in inkomen voor een uitkeringsgerechtigde bij het aannemen van een betaalde baan groter wordt.
Terug naar boven


Sociale zekerheid
CDA, VVD en D66 willen dat er meer mensen aan het werk gaan. Daarom willen ze snijden in de WAO-, WW- en bijstandsuitkeringen. Ze willen vooral dat meer mensen tussen 55 en 65 jaar blijven werken en dus worden regelingen als VUT en vervroegde pensionering, die stoppen met werken bevorderen, beperkt.

Er is afgesproken een WAO-uitkering alleen te reserveren voor werknemers die volledig arbeidsongeschikt zijn. Ook worden de keuringen aangescherpt. Mensen die al een WAO-uitkering hebben en jonger zijn dan 45 jaar krijgen een strenge herkeuring. Dat kan betekenen dat ze ze voortaan een lagere bijstandsuitkering krijgen.

Het wordt moeilijker om een WW-uitkering te krijgen. De toelatingseisen worden aangescherpt. Voortaan geldt het recht op WW alleen voor werknemers die 39 van de laatste 52 weken hebben gewerkt. Nu is dat nog 26 van de laatste 52 weken.
Terug naar boven


Zorg
Het nieuwe kabinet gaat voor miljarden snijden in de uitgaven voor de zorg. Inclusief de premieverhogingen voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), die elke Nederlander betaalt, bezuinigt het nieuwe kabinet voor ruim drie miljard euro.

Er komt een eigen bijdrage van 200 euro voor ziekenfondsverzekerden en het ziekenfondspakket wordt kleiner. De eigen bijdrage levert het kabinet een bezuiniging van 900 miljoen euro op. Er moet voortaan betaald worden voor een bezoek aan de tandarts door volwassenen en sommige medicijnen worden niet meer vergoed. Om de laagste inkomens te compenseren, komt er een zorgtoeslag.

In 2006 gaat het huidige stelsel voor ziektekosten volledig op de schop. Het verschil tussen ziekenfonds en particuliere verzekeringen verdwijnt. Er komt één verzekering voor iedereen, uitgevoerd door commerciële verzekeringsmaatschappijen, die binnen kaders winst mogen maken. Eén van de beperkingen is dat ze geen zieke patiënten als klant mogen weigeren.

De premies voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten gaan omhoog. Dit levert ongeveer een miljard euro op. Psychotherapeutische zorg en fysiotherapie verdwijnen uit het pakket.
Terug naar boven


Veiligheid en jusititie
Voor veiligheid en de justitiële keten wordt 350 miljoen euro uitgetrokken. Dat bedrag komt bovenop de 800 miljoen euro die het eerste kabinet Balkenende al had ingezet om de criminaliteit te bestrijden en de veiligheid te vergroten. 300 miljoen gaat naar justitie en is bestemd voor preventie, de rechterlijke macht en het gevangeniswezen.

Met de resterende 50 miljoen worden knelpunten bij de politie aangepakt. Om de politie te ontlasten, komen er een paar duizend extra toezichthouders voor de publieke ruimtes en het openbaar vervoer. Bij allerlei manifestaties wordt voortaan minder politie ingezet en bij voetbalwedstrijden en popconcerten wordt een deel van de politiekosten verhaald op de organisatie.

Vervroegde vrijlating van criminelen, na het uitzitten van tweederde van de straf, wordt voorwaardelijk. Productie en handel in harddrugs wordt hard aangepakt. En luchtvaartmaatschappijen die niet streng genoeg controleren op drugskoeriers kunnen hun landingrechten in Nederland verliezen. Heroïneverstrekking onder medische begeleiding blijft mogelijk.

De rechterlijke macht wordt ontlast door minder complexe zaken vaker over te laten aan politie en openbaar ministerie, klachtencommissie en bemiddelaars. De celcapaciteit wordt vergroot door meer gevangenen op één cel te plaatsen, vooral kortgestraften en mensen die in voorlopige hechtenis zitten.
Terug naar boven


Publieke omroep
In het regeerakkoord van het vorige kabinet stond nog dat Hilversum 30 miljoen euro moest gaan bezuinigen. Maar nu zorgt het regeerakkoord voor een nog zwarter scenario: in 2007 zijn die besparingen uitgegroeid naar 80 miljoen euro op jaarbasis.
Terug naar boven


Onderwijs
Een van de voorwaarden die D66 heeft gesteld om deel te nemen aan een kabinet is dat er extra geld in het onderwijs en de kenniseconomie wordt geïnvesteerd. Daar wordt 700 miljoen euro extra voor vrijgemaakt.

Het kabinet wil dat meer jongeren kiezen voor exacte vakken. Om ze te lokken wordt overwogen om het collegegeld voor dit soort studenten te verlagen.
Terug naar boven


Defensie
Tegen de bezuinigingstrend in wordt er wel extra geld vrijgemaakt voor Defensie. Het ministerie kan rekenen op 100 miljoen euro extra, die met name besteed moet worden aan vredesmissies. Daarmee wordt bijvoorbeeld de inzet van Nederlandse militairen in Irak mogelijk gemaakt. Het huidige budget voor vredesoperaties is bijna op.
Terug naar boven


Ontwikkelingssamenwerking
De komende minister van Ontwikkelingssamenwerking houdt 0,8 procent van het bruto nationaal product (bnp) tot zijn of haar beschikking. Maar de coalitiepartijen hebben wel afgesproken dat schuldkwijtscheldingen van arme landen voortaan uit dit budget betaald moeten worden. Onder de schulden vallen dan ook de verzekerde exportkredieten van Nederlandse bedrijven die aan deze landen goederen of diensten hebben geleverd.

Tot nog toe kwamen deze kosten voor rekening van het ministerie van Financiën. Daardoor houdt Ontwikkelingssamenwerking nu minder geld over voor andere officiële ontwikkelingsprojecten, zo'n 0,75 procent van het bnp.
Terug naar boven


Milieu
De beoogde partners willen het belastingstelsel "vergroenen", ofwel milieuschade meer belasten. Gasboringen in Waddenzee en Biesbosch worden voorlopig verboden. En de kerncentrale Borssele blijft open tot het einde van de economische levensduur. D66 stond directe sluiting voor.
Terug naar boven

Bestuurlijke vernieuwing
D66 heeft een aantal van zijn wensen voor regeringsdeelname binnengehaald. Zo komt er binnen vier jaar een gekozen burgemeester en worden de bevoegdheden van burgemeesters tegen het licht gehouden. Daarnaast wordt het kiesstelsel gewijzigd.

D66, VVD en CDA gaan bekijken hoe een deel van de Tweede-Kamerzetels via kiesdistricten kan worden toegewezen. Of de burger dan één stem per district zal uitbrengen of twee stemmen, ook een landelijke, is nog niet duidelijk. De aanstaande minister van Bestuurlijke Vernieuwing en Deregulering moet het voorstel uitwerken, zodat het systeem bij de volgende verkiezingen van de Tweede Kamer ingevoerd is.

Ook komt er een onderzoek naar een gekozen minister-president. Het correctief referendum heeft D66 moeten laten vallen, de onder Paars ingevoerde tijdelijke referendumwet blijft voorlopig wel bestaan.
Terug naar boven

Bureaucratie
Een speerpunt van het nieuwe kabinet is de aanpak van de regeldruk en en de bureaucratie, zowel bij de overheid als bij burgers en bedrijven. Door te snoeien in het aantal regels moeten de ministeries met minder ambtenaren toekunnen. Daarom zullen er nog eens 2000 extra ambtenaren verdwijnen bovenop de 10.000 die het huidige demissionaire kabinet al wilde schrappen. Met de afslanking van het ambtenarenapparaat wordt een deel van de beoogde bezuinigingen gerealiseerd.

Verder willen de drie partijen veel overbodige regels voor het bedrijfsleven en de collectieve sector schrappen. Volgens ingewijden wordt er zelfs aan gedacht om een minister speciaal te belasten met het verminderen van de regeldruk.
Terug naar boven

Spaarloon
Het spaarloon blijft bestaan. Gekeken wordt of werknemers ook kunnen kiezen voor een zogeheten levensloopregeling. Dat is de mogelijkheid om langdurig verlof bij elkaar te sparen in plaats van geld.
Terug naar boven

Geen liberalere wetgeving
Hoewel de ChristenUnie en de SGP in het formatieproces zijn afgevallen, zien ze wel enkele van hun wensen terug in de afspraken tussen CDA, VVD en D66. De coalitiepartijen hebben afgesproken dat er op het gebied van euthanasie, abortus, homohuwelijk, bordeelverbod en adoptie door homoparen geen liberalere wetgeving komt.

Het CDA heeft bedongen dat ambtenaren van de burgelijke stand het sluiten van een homohuwelijk mogen weigeren als ze gewetensbezwaren hebben. Wel moeten homo's nog steeds in elke gemeente kunnen trouwen.
Terug naar boven

Hypotheekrente-aftrek
De hypotheekrente-aftrek geldt voortaan niet meer voor mensen die hun oude huis met winst verkopen en die winst niet volledig in een nieuw huis steken. Het deel dat zij niet investeren, komt niet in aanmerking voor hypotheekrente-aftrek.

Tot nu toe waren vooral het CDA en de VVD mordicus tegen wat werd genoemd het "morrelen" aan de hypotheekrente-aftrek. Maar de onderhandelaars vinden dat er wegens de grote financiële nood niet te ontkomen valt aan maatregelen. Ze denken de aftrek tegenover hun achterban te kunnen verdedigen door erop te wijzen dat de aftrek blijft gelden voor mensen voor wie die bedoeld is.
Terug naar boven


Kwartje van Kok
Het Kwartje van Kok wordt niet teruggegeven aan de pomp, maar verdwijnt in een fonds waaruit openbaar vervoer en wegen zullen worden bekostigd.
Terug naar boven

Onroerendzaakbelasting
Het gebruikersdeel van de onroerendzaakbelasting wordt geschrapt. Huurders hoeven dus helemaal geen OZB meer te betalen en huiseigenaren selchts het eigenaarsdeel.
Terug naar boven


Immigratie en integratie
Op het gebied van immigratie en integratie zijn er een aantal knopen doorgehakt. Wie wil trouwen met een partner uit het buitenland moet minimaal 120 procent van het minimumloon verdienen en tenminste 21 jaar oud zijn. En er komt toch een generaal pardon voor zo'n 2000 asielzoekers die al meer dan vijf jaar in de asielprocedure zitten.

Het toekomstige kabinet geeft 100 miljoen euro minder uit aan het asiel- en vreemdelingenbeleid. Dat kan onder meer, omdat er veel minder asielzoekers naar Nederland komen en daarom minder inburgeringscursussen nodig zijn. De inburgeringscursussen worden nu ook verplicht voor allochtonen die voor 1998 naar Nederland kwamen, van een uitkering leven en onvoldoende Nederlands spreken.

Ook asielzoekers moeten hun inburgeringsexamen halen voordat zij een definitieve verblijfstitel krijgen. Mensen die vrijwillig naar Nederland komen om zich hier duurzaam te vestigen, moeten eerst in het eigen land Nederlands gaan leren. Mensen moeten de inburgeringscursus voortaan zelf voorschieten en krijgen de kosten na succesvolle afronding voor een deel terug.

Terug naar boven


Lees ook: De hoofdlijnen van het regeerakkoord en de financiële bijlage


Hoofdpunten pagina
Overzicht dossiers

Inhoud dossier

Nieuwsoverzicht

Regeerakkoord

De poppetjes

CDA en VVD kiezen voor D66

Formatie CDA/PvdA mislukt door gebrek aan vertrouwen

Portretten
. Balkenende
. Zalm
. Dittrich
. Korthals Altes
. Hoekstra

Site tips