De biljetten  
klik hier om het videofragment te bekijkenDe ECB heeft moeite met het drukken van de biljetten

In totaal zijn er voor 1 januari 2002 13 miljard eurobiljetten gefabriceerd. De 655 miljoen Nederlandse eurobiljetten zijn gedrukt door de Nederlandse Staatsdrukkerij Johan Enschede en Zonen Bankbiljettendrukkerij B.V.

Brug, raam of poort
Er zijn zeven verschillende eurobiljetten, van 5, 10, 20, 50, 100, 200 en 500 euro. De eurobankbiljetten bevatten geen nationale kenmerken. Ieder biljet heeft een andere kleur en een ander formaat. Ze zijn ontworpen door de Oostenrijkse kunstenaar Robert Kalina. Het thema van zijn ontwerp is 'Tijdperken en stijlen van Europa'. Op ieder biljet staat een brug, een raam of een poort afgebeeld.

Op de biljetten is de naam van de munteenheid wordt zowel in het Latijn als het Grieks weergegeven. De afkorting van de Europese Centrale Bank staat er in vijf talen op en op ieder biljet is de vlag van de Europese Unie afgebeeld. Om de biljetten ook voor blinden en slechtzienden goed herkenbaar te maken zijn enkele elementen in reliëf uitgevoerd.

Echtheidskenmerken
Met behulp van een aantal 'echtheidskenmerken' is te zien of een eurobiljet echt is. De katoenvezel waarvan ze zijn gemaakt geven de biljetten een bijzondere textuur. In de biljetten zijn fluorescerende vezels verwerkt en er is een watermerk aangebracht. Verder zorgen een veiligheidsdraad en speciale inkten voor extra beveiliging tegen nadruk.

Aantal in Nederland gedrukte eurobiljetten tot 1 januari 2002
:
135 miljoen biljetten van 5 euro
130 miljoen biljetten van 10 euro
105 miljoen biljetten van 20 euro
215 miljoen biljetten van 50 euro
35 miljoen biljetten van 100 euro
15 miljoen biljetten van 200 euro
20 miljoen biljetten van 500 euro

















Hoofdpunten pagina
Overzicht dossiers

Dossier Euro

Nieuwsoverzicht

Eu(ro) in vogelvlucht

Hoe zit dat nou met de euro?

De munten

De biljetten

Euro in meer landen geïntroduceerd

Site tips


Audio- en videoreportages