Gouden Beer voor Duits-Turkse film 14-02-2004
klik hier om het videofragment te bekijkenVerslag NOS-Journaal
klik hier om het geluidsfragment te beluisteren"Het was al duidelijk dat de internationale pers zeer over de film te spreken was"
 
De film 'Gegen die Wand' van de Turkse regisseur Fatih Akin heeft op het internationale filmfestival in Berlijn de Gouden Beer voor de beste film gewonnen. Het is voor het eerst sinds 1986 dat een Duitse film met de hoofdprijs aan de haal gaat.

Scène uit de winnende film 'Gegen die Wand' 'Gegen die Wand' vertelt het verhaal van een in Duitsland wonende Turkse vrouw, die om aan haar conservatieve familie te ontkomen een schijnhuwelijk aangaat met een oudere, bierdrinkende nietsnut. Het onwaarschijnlijke paar gaat zich te buiten aan feesten en affaires. Uiteindelijk slaat de vonk tussen man en vrouw toch over. Maar van een happy-end lijkt geen sprake als de man in een aanval van jaloezie een minnaar van zijn vrouw vermoordt.

De jaloerse echtgenoot is overigens niet de enige moordenaar die bij de 54ste editie van het Berlijnse filmfestival in de prijzen is gevallen. De Zilveren Beer voor de beste actrice werd namelijk toegekend aan de Zuid-Afrikaanse actrice Charlize Théron, die in de film 'Monster' de rol van een lesbische seriemoordenaar speelt. Theron moet de prijs echter wel delen met de Colombiaanse Catalina Sandino Moreno, die werd beloond voor haar rol als drugsrunner in 'Maria Full of Grace'.

De jury onder leiding van actrice Frances McDormand kende de Zilveren Beer voor de beste acteur toe aan de Uruguayaan Daniel Hendler voor zijn rol in El Abrazo Partido. Deze lowbudgetfilm van de Argentijnse regisseur Daniel Burman over een Argentijnse jood die in Israël op zoek gaar naar zijn vader kreeg ook een Zilveren Beer.

Charlize Théron in 'Monster' De Zilveren Beer voor de beste regisseur ging naar de Koreaan Kim Ki-duk. In de film 'Samaria' schetst hij het leven van jonge Aziatische vrouwen die hun geluk zoeken in het westen.

Tijdens het filmfestival werd ook de Nederlandse film 'Shouf, shouf, habibi' getoond. De film over jonge Marokkanen in Nederland deed echter niet mee aan de competitie en kwam dus niet in aanmerking voor een prijs. Wel was er een Zilveren Beer voor de Nederlandse korte film 'Vet!' van Karin Junger en Brigit Hillenius.

De Gouden en Zilveren Beren worden vanavond uitgereikt. De aankomst van de sterren en de prijsuitreiking kunnen ook live op internet gevolgd worden.

Site tips

Filmfestival Berlijn (Duits en Engels)

Livestreams van de prijsuitreiking