Fransman Bouju winnaar World Press Photo 13-02-2004
klik hier om het videofragment te bekijkenVerslag NOS-Journaal
klik hier om het geluidsfragment te beluisterenVerslag van Jeroen Wielaert
De Franse fotograaf Jean-Marc Bouju is de winnaar van de World Press Photo 2003. Zijn kleurenfoto van een gevangen genomen Iraakse man die zijn zoontje troost werd door de jury in Amsterdam als beste beoordeeld. Voor het eerst sinds 2001 vielen ook weer Nederlandse fotografen in de prijzen.

De winnende foto van Jean-Marc Bouju (foto: AP)Bouju, werkzaam bij Associated Press, maakte de foto in een kamp voor krijgsgevangenen vlakbij Najaf in Irak op 31 maart 2003. Hij was een van de (foto-)journalisten die ingekwartierd waren bij het Amerikaanse leger. De oorlog in Irak leverde in totaal acht winnende foto's op.

Bouju werd al eerder onderscheiden voor zijn werk. Tweemaal sleepte hij de prestigieuze Pulitzer Prize in de wacht. Dat was voor zijn foto's van de verwoestende etnische gewelddadigheden in Rwanda. Hij was de allereerste getuige van een massaslachting in het plaatsje Karubamba waarbij tweeduizend mensen omkwamen.

Record
Voor de 47ste editie van de verkiezing van de World Press Photo was er een recordaantal inzendingen. De jury moest ruim 63.000 foto's beoordelen van meer dan vierduizend fotografen uit 124 landen. Opvallend is het grote aantal digitale inzendingen. In 2001 bestond iets meer dan een kwart van de inzendingen uit digitale foto's, dit jaar was dat 80,7 procent.

De prijzen in de tien themacategorieën werden verdeeld over 61 fotografen uit 23 landen. In de categorie algemeen nieuws won Reuters-fotograaf Jerry Lampen de eerste prijs met een foto van een rouwende vrouw in Gaza.

Fotograaf Jerry LampenLampen was begin dit jaar ook de winnaar van de Zilveren Camera 2003 en werd uitgeroepen tot de Nederlandse fotojournalist van het jaar. Hij kreeg toen zijn prijs voor wegvluchtende Iraakse vrouwen in Basra.

Refner
Jan Banning van NRC Handelsblad werd onderscheiden in de categorie verhalende portretten voor een serie over bureaucratie in India. De Deen Erik Refner, winnaar van de World Press Photo 2001, viel dit jaar weer twee keer in de prijzen.

Bouju ontvangt zijn prijs en de bijbehorende 10.000 euro op 25 april in de Oude Kerk in Amsterdam. Vanaf 26 april zijn de winnende foto's en een selectie van het werk van Bouju te zien voor het publiek.


Lees ook

Jerry Lampen wint Zilveren Camera 2003
(12-01-2004)

Armeniër Grigorian winnaar World Press Photo
(14-02-2003)

Deen wint World Press Photo 2001
(15-02-2002)


Site tips

World Press Photo

Andere foto's die Bouju in Irak nam

De foto's waarmee Bouju de Pulitzer Prize won

Bouju studeerde aan de Universiteit van Texas