Achmed Chalabi: leider met vrienden en vijanden
 
Achmed Chalabi is de Leider van het Iraaks Nationaal Congres (INC), één van de bekendste oppositiepartijen in Irak. Hij wordt genoemd als de mogelijke opvolger van Saddam Hussein.

De sji'itische ex-bankier wordt geboren in 1945 in een rijk gezin. Tot de machtsovername door Saddam Hussein en zijn Baath-partij in 1968 bekleeden zijn grootvader, vader en broer hoge bestuursposten. Chalabi verlaat Irak al in 1956, studeert in de Verenigde Staten, doceert in Libanon, bankiert in Jordanië en belandt uiteindelijk in Londen. Begin jaren negentig wordt hij één van de voormannen van het INC.

INC
De vorming van het INC is de eerste echte poging een overkoepelend orgaan van Iraakse oppositiegroepen te installeren. In het INC zitten ook Koerden, soennieten en sji'ieten. Het INC valt al snel uiteen in splintergroepjes, maar desondanks blijft de VS het INC financieel steunen.

Medio jaren negentig reist Chalabi af naar Noord-Irak om daar vorm te geven aan een opstand van Koerden tegen het regime van Saddam. Die opstand loopt door gebrek aan Amerikaanse steun uiteindelijk uit in een bloedbad en dwingt Chalabi te vertrekken uit zijn vaderland.

Relaties
Chalabi bouwt in de loop der jaren goede relaties op met het Pentagon, het rechtse deel van het Amerikaanse Congres en met de Amerikaanse vice-president Dick Cheney.

De top van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, de CIA en veel Iraakse ballingen hebben erg weinig op met Chalabi. De laatsten wijzen er steeds op dat Chalabi in 1992 bij verstek tot 22 jaar cel en dwangarbeid is veroordeeld in Jordanië wegens fraude bij de, door hem opgerichte, Petra Bank. Chalabi zelf zegt dat dit een opzetje was van de Iraakse overheid.

Misvatting
Buitenlandse Zaken in Washington heeft een andere reden te twijfelen aan de leiderschapskwaliteiten van Chalabi: de Irakees, intussen Brits staatsburger, is degene die Cheney had bezworen dat de 'gewone' Iraakse strijdkrachten zich nauwelijks zouden verzetten tegen de Amerikaanse inval. Het Iraakse volk zou de Amerikanen verwelkomen als bevrijders. Dat bleek een misvatting te zijn.

Zegslieden van andere oppositiegroepen en naar verluidt ook veel gewone Irakezen kijken ook met argusogen naar de rol die Chalabi misschien krijgt. Veel Iraakse en andere Arabische soennieten willen niet dat een sji'iet een leidende rol krijgt, Jordanië wil de man in de cel zetten en Turkije wantrouwt Chalabi gezien zijn relaties met de Koerden.

Hoofdpunten pagina
Overzicht dossiers


Inhoud dossier

Nieuwsoverzicht

Arrestatie Saddam
. Hoofdprijs voor VS
. Iedereen wil wat anders met Saddam
. Foto's na arrestatie
. Foto's voor arrestatie
.
Audio/videopagina

VS draagt macht in Irak over

Nederlandse militairen naar Irak

Legitimatie oorlog blijft omstreden

De affaire David Kelly

'Most wanted Iraqis'

Portretten
. Paul Bremer III
. Achmed Chalabi
. George W. Bush
. Saddam Hussein

Aanval op Irak (NOS/NOVA)

Site tips