Rode Kruis overweegt evacuatie na aanslagen

27-10-2003

klik hier om het videofragment te bekijkenVerslag NOS-Journaal
klik hier om het videofragment te bekijkenInterview met Fuad Hussein in Irak

klik hier om het videofragment te bekijkenVerklaringen van diverse deskundigen
klik hier om het geluidsfragment te beluisterenCorrespondent Mustapha Oukbih over positie hulporganisaties
klik hier om het geluidsfragment te beluisterenArts Kees Rietveld over het geweld in Bagdad

Na de bloedigste dag sinds de val van het regime van Saddam Hussein overweegt het Rode Kruis zich terug te trekken uit Irak. Bij een bomaanslag op het kantoor van de hulporganisatie in Bagdad vielen maandag tien doden, onder wie twee Iraakse Rode Kruis-medewerkers.

Gewonde van bomaanslag in BagdadIn totaal kwamen bij de vier aanslagen in de Iraakse hoofdstad 35 mensen om en raakten er 230 gewond. Naast de explosie in het kantoor van de internationale hulporganisatie werden ook drie politiebureaus opgeschrikt door bommen. Op een Amerikaanse soldaat na waren vrijwel alle slachtoffers Irakees.

Het Rode Kruis zal binnen enkele dagen een besluit nemen over een eventuele evacuatie van de internationale medewerkers. In het land werken 35 buitenlanders en 800 lokale medewerkers.

"We geloofden dat we werden beschermd door ons humanitaire werk. Wellicht waren we naïef", aldus de lokale Rode Kruis-leider Pierre Gassmann. Het Rode Kruis werkt als enige hulporganisatie sinds 1980 onafgebroken in het land en bleef al die tijd ongeschonden. Wel had de organisatie de afgelopen weken dreigementen ontvangen.

Het Rode Kruis heeft laten weten geen bescherming van het Amerikaanse leger te willen. Dat is geen optie, omdat het Rode Kruis, volgens het internationale recht een niet-partijdige organisatie, dan niet toegankelijk genoeg meer is, vindt Gassmann.

De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell heeft het Internationale Rode Kruis en andere hulporganisaties opgeroepen om in Irak te blijven. Hij is bang dat plegers van aanslagen anders worden aangemoedigd om hun acties voort te zetten.

Dikke rookwolken stegen op van de plek van de aanslag  Buitenlanders
Volgens de Amerikaanse generaal Hertling zijn de aanslagen zijn gepleegd door zelfmoordenaars, die vermoedelijk niet uit Irak afkomstig zijn. De eerste aanslag werd gepleegd op het hoofdkwartier van het Rode Kruis. Een terrorist zou met een ambulance vol explosieven op het gebouw zijn ingereden.

Ook waren er drie zelfmoordacties op politiebureaus in de wijken Shaab, Karkh en al-Khadra. Daarnaast zijn, volgens een Amerikaanse legerwoordvoerder, maandagochtend zeker drie raketten afgevuurd op Amerikaanse instellingen en hotels in Bagdad. Doelwit waren een congrescentrum tegenover het hotel Rashid, het al-Mansur Melia Hotel en het Sheraton hotel.

Zondagnacht werden elders in Bagdad drie Amerikaanse militairen gedood toen zij tijdens een patrouilletocht werden getroffen door een bom die langs de kant van een weg tot ontploffing werd gebracht. Twee militairen raakten gewond.

Wanhoopsdaad
De Amerikaanse president Bush heeft in een reactie gezegd dat de aanslagen wanhoopsdaden van verzetsgroepen zijn. Volgens hem gaat het de goede kant op in Irak. "Hoe meer vooruitgang we boeken, hoe wanhopiger deze moordenaars worden, omdat ze niet tegen de gedachte van een vrije maatschappij kunnen," aldus Bush. Secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, heeft de aanslagen veroordeeld als een "misdaad tegen de menselijkheid".

Ook elders in Irak waren de Amerikanen opnieuw het doelwit van terreur. In de stad Fallujah werd een mislukte bomaanslag op een Amerikaans konvooi gepleegd. Daarop zouden de Amerikanen een passerend busje onder vuur hebben genomen, waarbij vijf Irakezen omkwamen. Volgens ooggetuigen hadden zij echter niets met de aanslag te maken.


Hoofdpunten pagina
Overzicht dossiers


Inhoud dossier

Nieuwsoverzicht

Arrestatie Saddam
. Hoofdprijs voor VS
. Iedereen wil wat anders met Saddam
. Foto's na arrestatie
. Foto's voor arrestatie
.
Audio/videopagina

VS draagt macht in Irak over

Nederlandse militairen naar Irak

Legitimatie oorlog blijft omstreden

De affaire David Kelly

'Most wanted Iraqis'

Portretten
. Paul Bremer III
. Achmed Chalabi
. George W. Bush
. Saddam Hussein

Aanval op Irak (NOS/NOVA)

Site tips