Doden bij neerstorten VS-heli's Irak

15-11-2003

 
Sinds het begin van de oorlog zijn al meer dan 400 Amerikanen omgekomenZeventien Amerikaanse militairen zijn bij de stad Mosul in het noorden van Irak om het leven gekomen, toen twee helikopters neerstortten. Vijf inzittenden raakten gewond, een soldaat staat nog als vermist te boek.

Volgens een Amerikaanse legerofficier is één van de Black Hawks vanaf de grond neergeschoten met een mortiergranaat. Mogelijk is het toestel, in een poging de aanval te ontwijken, tegen de andere Black Hawk gevlogen. Het Amerikaanse leger heeft nog geen officieel standpunt over de oorzaak van de crash naar buiten gebracht.

De helikopters kwamen in bewoond gebied terecht. Volgens ambulancepersoneel zijn er geen burgerslachtoffers gevallen. Sinds het begin van de oorlog, op 20 maart, zijn al 417 Amerikanen om het leven gekomen.

Machtsoverdracht
De Amerikanen zullen de macht in Irak in juni 2004 overdragen aan een Iraakse overgangsregering. Dat heeft de Iraakse regeringsraad bekendgemaakt.

Paul Bremer De aankondiging kwam na besprekingen tussen de raad en de Amerikaanse bewindvoerder in Irak, Paul Bremer. Een van de leden van de raad, Ahmad Chalabi, zei tijdens een persconferentie dat de selectie van een overgangsregering in mei rond moet zijn.

Het zal dan om een "international erkende" regering met "volledige soevereiniteit" gaan, aldus Chalabi. Voorzitter Jalal Talabani van de raad voegde daar aan toe dat de regering gevormd zal worden na gesprekken met alle partijen in de Iraakse samenleving.

Verkiezingen
De nieuwe regering gaat onder meer een nieuwe grondwet opstellen, en verkiezingen voorbereiden. Die moeten uiterlijk eind 2005 worden gehouden. Een brief waarin een tijdschema voor deze stappen uiteen wordt gezet, zal naar de VN-Veiligheidsraad worden gestuurd.

Volgens raadsvoorzitter Talabani zal de nieuwe regering de mensenrechten en de vrijheid van godsdienst volledig respecteren. Tevens moet de overgangsregering zich houden aan een scheiding van de uitvoerende, wetgevende en rechterlijke macht. Het leger zal onder de verantwoordelijkheid van de nieuwe regering vallen.

De Verenigde Staten wilden eigenlijk eerst verkiezingen houden en pas daarna de soevereiniteit overdragen. Onder druk van het recente geweld in Irak en de vele Amerikaanse doden, heeft Washington toch besloten tot een vervroegde machtsoverdracht.

Volgens Talabani betekent het eind van de Amerikaanse bezetting niet per definitie dat alle Amerikaanse troepen het land meteen zullen verlaten. Wel zullen ze een nieuwe status krijgen.

Hoofdpunten pagina
Overzicht dossiers


Inhoud dossier

Nieuwsoverzicht

VS zoekt opnieuw steun bij VN

Nederlandse militairen naar Irak

Legitimatie oorlog blijft omstreden

Onderzoek David Kelly

'Most wanted Iraqis'

Portretten
. Paul Bremer III
. Achmed Chalabi
. George W. Bush
. Saddam Hussein

Aanval op Irak (NOS/NOVA)

Site tips