Frankrijk voor opschorting sancties Irak 22-04-2003
 
Voor de oorlog zochten VN-wapeninspecteurs naar verboden wapens in IrakFrankrijk heeft binnen de VN-Veiligheidsraad gepleit voor een onmiddellijke opschorting van de in 1990 ingestelde VN-sancties tegen Irak. Dat zei de Franse VN-ambassadeur Jean-Marc de la Sablière. Parijs komt met zijn verrassende standpunt grotendeels tegemoet aan de wens van de Amerikanen.

Frankrijk behoorde bij de grote tegenstanders van de oorlog in Irak en vond dat de afschaffing van de sancties pas mogelijk is als het land volgens VN-inspecteurs heeft ontwapend. Door nu van 'opschorting' te spreken is het volgens de VN-ambassadeur mogelijk de sancties al direct buiten werking te stellen.

De VS wil de maatregelen opheffen, zodat er weer gehandeld kan worden met dat Irak. Met uitzonderingen van het zogenaamde olie-voor-voedsel-programma is handel nog verboden. De la Sablière vindt dat het programma wel onder toezicht van de VN moet blijven staan, maar dat het langzaam afgebouwd kan worden.

Verder vindt Parijs dat de sancties volledig opgeheven kunnen worden als de VN-inspecteurs een rapport hebben opgesteld over de ontwapening van Irak. De Amerikaanse VN-ambassadeur Negroponte meent dat de coalitie nu belast is met het ontwapenen van Irak en dat de opheffing van sancties niet gekoppeld mag worden aan het oordeel van VN-inspecteurs.

Blix
Rusland stelde eerder de eis dat de VN-inspecteurs hun werk moeten afmaken, alvorens de sancties op te heffen. Het hoofd van de VN-wapeninspecteurs, Hans Blix heeft echter in de Veiligheidsraad laten weten dat Irak nog te onveilig is voor inspecties. Blix wil wel dat de wapendeskundigen terugkeren naar het land.

In een radio-interview met de BBC zei Blix grote twijfels te hebben over de 'bewijzen' die de VS heeft gebruikt om de oorlog tegen Irak te rechtvaardigen. "Het was verontrustend om te zien dat een deel van de documenten waarop Londen en Washington zich baseerden, zo weinig solide was", aldus de Zweed. Als voorbeeld noemde hij een contract tussen Nigeria en Irak over de invoer van Uranium, wat een vervalsing bleek te zijn.


Inhoud dossier

Nieuwsoverzicht

Arrestatie Saddam
. Hoofdprijs voor VS
. Iedereen wil wat anders met Saddam
. Foto's na arrestatie
. Foto's voor arrestatie
.
Audio/videopagina

VS draagt macht in Irak over

Nederlandse militairen naar Irak

Legitimatie oorlog blijft omstreden

De affaire David Kelly

'Most wanted Iraqis'

Portretten
. Paul Bremer III
. Achmed Chalabi
. George W. Bush
. Saddam Hussein

Aanval op Irak (NOS/NOVA)

Site tips