Aanval op Irak
het conflict
Het conflict met Irak in vraag en antwoord

Irak is al verslagen in de Golfoorlog. Waarom een tweede aanval?

In Washington hebben ze spijt als haren op hun hoofd dat ze na de Golfoorlog in 1991 Saddam Hussein in Bagdad hebben laten zitten. Saddam Hussein was aangeschoten wild en het was een kwestie van tijd voordat de binnenlandse oppositie met hem zou afrekenen, zo dacht president Bush senior destijds. Mis. De oppositie was en is hopeloos verdeeld en Saddam taaier dan verwacht.

De VS hoopte Saddam te kunnen isoleren. VN-wapeninspecteurs moesten erop toezien dat Irak geen massavernietigingswapens ontwikkelde en opnieuw een militaire bedreiging zou vormen. Maar Saddam schopte de VN-ers het land uit en nam de herbewapening energiek ter hand. Irak was niet vleugellam en bleef een gevaar voor de regio. De 'containmentpoltiek' van president Clinton had gefaald.

Waarom wil de VS juist nu afrekenen met Saddam Hussein?

Met de verkiezing van Bush junior werd alles anders. De zoon liet van meet af aan blijken dat hij het onvoltooide karwei van zijn vader wilde afmaken. Met vice-president Cheney, minister van Buitenlandse zaken Powell en minister van Defensie Rumsfeld verzamelde hij mensen om zich heen die in de Golfoorlog ook al een prominente rol speelden en die ook nog een appeltje met Saddam te schillen hadden.

De aanslagen van 11 september brachten de zaak in een stroomversnelling. De Amerikaanse buitenlandse politiek werd assertiever. In de strijd tegen de terreur werden gevaarlijke mondiale ontwikkelingen niet meer op hun beloop gelaten, maar bij de horens gevat. Met Iran en Noord-Korea behoort Irak volgens Bush tot de 'as van het kwaad', en dat kwaad dient volgens de nieuwe Amerikaanse doctrine bestreden te worden.

Hoe past een aanval op Irak in de strijd tegen de terreur?


Bush en de zijnen weten het zeker. Het regime in Bagdad onderhoudt nauwe banden met het al-Qaeda-netwerk van Osama bin Laden. Een probleem is echter dat hij daarvoor geen sluitende bewijzen op tafel kan leggen. Niet dat de VS vindt dat die nodig zijn. Alleen al het risico dat regimes als die van Saddam in de toekomst massavernietigingswapens toespelen aan terroristen, is voor Washington reden genoeg om nu in te grijpen. Zo niet, dan zal de wereld dat op den duur berouwen, aldus Bush.

Maar de strijd tegen terreur en dubieuze regimes is niet het enige motief. Vooraanstaande leden van de Amerikaanse regering hopen dat de val van Saddam als breekijzer werkt in het hele Midden-Oosten, dat nu nog gebukt gaat onder absolutistische en autocratische regimes. Bovendien, maar dat wordt niet met zoveel woorden toegegeven, biedt een nieuw democratisch bewind in Bagdad Amerikaanse oliebedrijven uitzicht op lucratieve contracten in Irak.

Waarom valt de VS Irak aan zonder toestemming van de Veiligheidsraad?

Het liefst was de VS, zoals in de Golfoorlog en recentelijk in Afghanistan, met een nieuw mandaat van de VN ten strijde getrokken. Uiteindelijk bracht Washington een tweede resolutie resolutie voor internationale steun voor een aanval op Irak niet in stemming, omdat die geen meerderheid zou krijgen. Maar voor Bush bood resolutie 1441, die Irak verplicht zijn massavernietigingswapens te ontmantelen, al voldoende legitimatie voor een aanval.

Dat de VN-wapeninspecteurs er niet in zijn geslaagd die wapens ook boven water te krijgen, bewijst volgens Washington juist het leugenachtige karakter van Saddam. Die heeft alles gedaan om Blix en ElBaradei om de tuin te leiden, aldus de VS. Meer inspecties zou alleen tot meer bedrog hebben geleid.


Saddam is verslagen. Wie moet de macht in Bagdad overnemen?


De Iraakse oppositie, grotendeels in ballingschap, is altijd versnipperd en hopeloos verdeeld geweest. Op aandringen van de VS is de laatste tijd sprake van toenadering tussen de verschillende groeperingen. Zij hebben zich verenigd in het Iraakse Nationale Congres, dat kan rekenen op steun van Washington. Bush hoopt dat deze oppositie, die tot voor kort als "zijden pakken en Rolex-dragende" nietsnutten werd afgedaan, een democratisch alternatief wordt voor Saddam.

Waar ook rekening mee gehouden moet worden is dat na Saddam een ander militair bewind met een nieuwe sterke man de teugels overneemt. Als dat regime zich schikt naar de internationale rechtsorde en de internationale verplichtingen nakomen, lijkt de VS met deze ondemocratische variant te kunnen leven. Vriendschappelijke betrekkingen met het nieuwe Iraakse leiderschap is belangrijk voor de VS, met het oog op de Iraakse olie.

 
 
NOVA NOS