Olympische Winterspelen 2002
nieuws
NOS Sport
nieuws
hoofdpunten
nieuwsoverzicht
achtergronden
sporten
medailles
radio & tv
interactief
deze site kwam mede tot stand in samenwerking met NOC * NSF
'Oma' heldin van het rodelen
13-02-2002
 
Remmen is niet makkelijk Het blijft het evenement waarbij in veel gevallen geldt dat meedoen belangrijker is dan winnen. De Olympische Spelen van Salt Lake City hebben wat dat betreft in een oma van bijna 49 jaar, een menselijke 'airbag' van 108 kilo bij 1,73 meter en een zilveren 'Bratwurst' met ringbaardje ook zijn helden. De Amerikaanse sportfans zien tijdens de de spelen de meest exotische exemplaren van het verschijnsel mens
voorbijkomen. Liggend op een sleetje razen ze met 140 kilometer per uur door het ijskanaal. Kortom: welkom bij het rodelen.

Rodelen, ook wel toboganning genoemd, is een sport bedoeld voor onverschrokken types, die niet bang zijn om zonder enige bescherming met een bloedgang van een berg af te glijden. Ze deinzen er niet voor terug in een strak pak te lopen dat genadeloos de vetrollen blootlegt. De Amerikanen genieten met volle teugen van de rodelaars. Ze houden wel van een beetje actie en bewonderen de moed van de
waaghalzen. Want ongevaarlijk is 'luge', zoals de Engelstaligen het rodelen noemen, zeker niet. In het verleden zijn er zelfs doden gevallen.

Snelheden van meer dan 140 kilometer per uurUit alle hoeken en gaten van de wereld zijn rodelaars naar de baan in Park City gekomen om mee te doen aan het olympische toernooi. Met deelnemers uit de Bermudas, Taiwan, Brazilië, India en Nieuw-Zeeland is het 'sleetjerijden' anno 2002 allang niet meer voorbehouden aan atleten uit de Alpenlanden, de bakermat van de sport. De internationale bond FIL heeft het rodelen mondiaal gemaakt.

De Duitser Georg Hackl oogst veel applaus. De 35-jarige topper, bijgenaamd de 'glijdende worst' vanwege zijn bollende buikje, is de bekendste man in het bonte gezelschap. Met drie keer goud en twee keer zilver heeft de bebaarde inwoner van Berchtesgaden deze sport op de kaart gezet. De boswachter, die zijn sleeën bouwt met hulp van autofabrikant Porsche, kreeg zelfs bezoek van IOC-voorzitter Jacques Rogge.

De 48-jarige Anne Abernathy van de Maagdeneilanden krijgt ook een staande ovatie. Zij is de oudste sporter bij de Winterspelen. Abernathy gaat door het leven als 'Oma Rodelen' en is er voor de vijfde keer bij. Vóór Anne aan haar olympische sportloopbaan begon, vernam zij dat ze lymfeklierkanker had. Ze overleefde de gevreesde ziekte, maar vecht er nog steeds tegen. "Rodelen is een gevaarlijke sport en ik heb ook ongelukken meegemaakt", vertelde 'oma', "maar herstellen van een hersenschudding is niets vergeleken met de medische behandelingen die ik al heb moeten doorstaan. Rodelen heeft me geholpen te overleven. Je moet namelijk een doel hebben. Voor mij was rodelen op de Olympische Spelen het doel."

Bijna zonder bescherming naar benedenHaar landgenote Dinah Brown is in Salt Lake de eerste donkere rodelaarster in de olympische historie. Iginia Boccalandro uit Venezuela baart ook opzien. De 40-jarige, met 108 kilo en 1,73 meter oneerbiedig de 'menselijke airbag' genoemd, bouwde zelf haar slee. Ze maakte dinsdag een enorme doodsklap. en bleef tot schrik van de
toeschouwers een seconde roerloos liggen. Maar vervolgens stond ze zonder hulp van anderen op en ging opnieuw naar boven. Een baanofficial die de slee probeerde te stoppen, raakte overigens een vingertop kwijt.

Het publiek ziet later deze week nog de tweemans-slee, waarbij de rijders op elkaar liggen. Verder staat na 54 jaar afwezigheid het zogenoemde skeleton weer op het olympische programma. De atleten liggen daarbij niet op hun rug maar op hun buik op de slee.
ga terug
 
NOC * NSF