Nederland kiest
nieuws
hoofdpunten nieuwsoverzicht
Fortuyn neemt uitspraak islam niet terug
02-05-2002
 
Verslag NOS-journaal
De partijen hebben de oude partijkanonnen ingezet voor de beschieting van Fortuyn

Lijsttrekker Pim Fortuyn van LPFPim Fortuyn neemt geen afstand van zijn standpunt dat de islam een achterlijke cultuur is. Hij wil het eventueel wel anders formuleren en spreekt nu over een "achterlopende cultuur." Het woord achterlijk "heeft kennelijk een slechte connotatie", aldus Fortuyn.

De lijsttrekker van de LPF reageert daarmee op de uitspraak van Balkenende eerder vanochtend in het radioprogramma De Ochtenden van de EO. De CDA-leider zei alleen over samenwerking na de verkiezingen te willen praten, als Fortuyn zijn uitspraak - "de islam is een achterlijke cultuur" - zou terugnemen. Balkenende: "Zo gaan we niet met andere culturen om".

Soep
Fortuyn zei voor de EO-microfoon zich noch door Dijkstal noch door Balkenende te laten toespreken. "Balkenende moet niet denken dat ik, wat ik heb geschreven en geformuleerd, zonder het te beargumenteren zal inslikken." Fortuyn is niet bang dat de LPF hierdoor minder kans heeft om mee te regeren. "Ach, in Rotterdam is de soep ook niet zo heet gegeten." De tweede stad van Nederland wordt sinds kort geregeerd door een coalitie van LPF, CDA en VVD.

Balkenende kreeg de afgelopen tijd veel kritiek omdat hij in tegenstelling tot bijvoorbeeld PvdA en D66 niet openlijk afstand neemt van Fortuyn. CDA-leider BalkenendeHij zei dat te doen, omdat hij anders in de formatie overgeleverd is aan de PvdA.

Fortuyn: "Het CDA heeft een probleem. Het gaat elke discussie over de islam uit de weg." Indien LPF in een regering plaatsneemt opteert Fortuyn voor de portefeuille Justitie en eventueel Binnenlandse Zaken. Die sluiten volgens de LPF-lijsttrekker het best aan op de LPF-speerpunten vreemdelingenbeleid en veiligheid. De fractie zal dan geleid worden door een vrouw. Een naam wilde Fortuyn niet noemen.

De Klas
De Klas van Nederlandkiest vroeg de lijsttrekkers Dijkstal van de VVD, Rosenmöller van GroenLinks en De Graaf van D66 om een reactie. Volgens Paul Rosenmöller zijn de uitspraken van Balkenende een indirecte manier om aan te geven dat regeren voor het CDA met Fortuyn moeilijk wordt, zo niet onmogelijk.

De Graaf vindt dat de opmerking van de CDA-lijsttrekker een half jaar te laat komt en wat hem betreft gaat Balkenende nog niet ver genoeg. "Ik zou zeggen: ik ga niet met jou regeren als je vindt dat er geen asielzoeker binnen mag komen, als je vindt dat er geen geld extra beschikbaar mag komen voor de gezondheidszorg, voor het onderwijs en als je plannen voor de integratie zo blijven als ze zijn."

VVD
Ook de VVD heeft de aanval geopend op Fortuyn.Tegen de Klas zei lijsttrekker Dijkstal: "ik kan er niet zo goed tegen de denigrerende manier waarop hij praat over anderen, en niet alleen over de Islam. Hij praat denigrerend over de gereformeerden, hij praat denigrerend over vrouwen. Hij is ronduit grof over een aantal politici die we in Nederland gehad hebben en daar houd ik helemaal niet van."

Dijkstal zei in Rotterdam dat kiezers die een stabiel en daadkrachtig bestuur willen, niet achter Pim Fortuyn moeten aanlopen. Volgens Dijkstal is Fortuyn "heel leuk voor de sensatie en hilariteit", maar zal de kiezer het lachen snel vergaan als hij uiteindelijk in het kabinet komt. Volgens oud-VVD-leider Bolkestein zal Nederland internationaal "een plee-figuur" slaan, als Fortuyn premier wordt.

De Klas haalt kwootjes
Klas 6 VWO van het F.H. De Bruijne-lyceum in Utrecht vroeg de lijsttrekkers naar een reactie op de uitspraken van Balkenende. Paul Rosenmöller (GroenLinks) verwacht niet dat Fortuyn zijn standpunten in zal trekken en ziet in de de uitspraken van Balkenende een indirecte manier om aan te geven dat regeren voor het CDA met Fortuyn moeilijk wordt, zo niet onmogelijk.

Lijsttrekker Thom de Graaf van D66 vindt de opmerking van de CDA-lijsttrekker een half jaar te laat en vindt dat Balkenende nog niet ver genoeg gaat. "Als ik Balkenende was zou ik zeggen: ik ga niet met jou regeren als je vindt dat er geen asielzoeker binnen mag komen, als je vindt dat er geen geld extra beschikbaar mag komen voor de gezondheidszorg en voor onderwijs, en als je plannen voor de integratie zo blijven als ze zijn."

VVD'er Hans Dijkstal sluit zich hierbij min of meer aan: "ik kan er niet zo goed tegen de denigrerende manier waarop hij praat over anderen, en niet alleen over de Islam. Hij praat denigrerend over de gereformeerden, hij praat denigrerend over vrouwen. Hij is ronduit grof over een aantal politici die we in Nederland gehad hebben en daar houd ik helemaal niet van." De VVD-lijsttrekker vraagt wat meer respect van Fortuyn mocht deze in de regering komen.

De vollege interviews komen volgende week op de site te staan in onze rubriek De klas.


De Klas
 
 
NOS nieuws NOVA Denhaag vandaag zoeken stuur een e-mail naar: nederlandkiest@rtv.nos.nl
 
Sitetips AV-archief Den Haag Analyse Columns Stemwijzer De klas Het plein Uitslagen Kiezen Partijen Nieuws NOVA NOS