Nederland kiest
nieuws
hoofdpunten nieuwsoverzicht
Lijst Pim Fortuyn met 24 zetels even groot als VVD
15-02-2002
 
De paarse coalitiepartijen verliezen in de jongste Politieke Barometer van NOVA bij elkaar 34 zetels. De grote winnaar blijft Pim Fortuyn die de afgelopen weken met zijn lijst onverminderd door blijft groeien en met 24 zetels even groot wordt als de VVD.

Ad Melkert ziet na het dramatisch verlopen lijsttrekkersdebat zijn partij diep wegzakken. De PvdA verliest in vergelijking met de uitslag van de 'super'-barometer op de dag van de Gemeenteraadsverkiezingen op 6 maart vijf zetels en komt daarmee op 32 zetels, dertien onder het huidige aantal in de Tweede Kamer. Met 20,9 procent van de stemmen is de PvdA nog maar net de grootste partij.

Ook de VVD moet verder inleveren en zakt naar 24 zetels, een historisch dieptepunt en evenveel zetels als de Lijst Pim Fortuyn nu zou halen. Met partijbaronnen die schreeuwen om Hans Wiegel en 14 zetels onder de uitslag van mei 1998 lijkt de crisis in de VVD compleet.

Turbulentie
Verder verliest D66 opnieuw. De partij van Thom de Graaf valt iets terug, naar 7 zetels, en komt daarmee uit op precies de helft van het huidige aantal in de Tweede Kamer uit. Het CDA is de enige grote politieke partij die standhoudt in de turbulentie van de afgelopen weken. Jan-Peter Balkenende houdt het CDA op een stabiele positie en belaagt met 31 zetels de positie van de verliezende PvdA als grootste partij.

Leefbaar Nederland profiteert in de jongste peiling van Bureau Interview-NSS voor NOVA nog niet van de nieuwe lijsttrekker Fred Teeven en blijft stabiel op 6 zetels. GroenLinks schommelt de laatste maanden rond de verkiezingsuitslag van 1998. Met 12 zetels komt ze in deze peiling weer 1 zetel uit boven de uitslag van mei 1998.

Als er vandaag verkiezingen zouden zijn is de huidige paarse coalitie met 63 zetels ver verwijderd van eenmeerderheid in de Tweede Kamer. Er zijn nog maar twee meerderheidscoalities met drie partijen mogelijk: Een Rechtse coalitie van CDA, VVD en Lijst Pim Fortuyn met 79 zetels en een brede Centrumcoalitie van PvdA, CDA en VVD met 87 zetels.

Twee dagen geleden bleek ook uit de peiling van 2Vandaag/NIPO dat de Lijst Pim Fortuyn het enorm goed doet. In die peiling schoot de LPF de VVD zelfs voorbij. Fortuyn behaalde in die peiling 27 zetels .De VVD zakte naar 25 zetels. De PvdA bleef met 31 zetels nog net de grootste partij, voor het CDA (29 zetels).
Ga terug

De politieke barometer op de NOVA-site

 

'Super'-barometer van 6 maart
 
 
NOS nieuws NOVA Den Haag Vandaag zoeken stuur een e-mail naar: nederlandkiest@rtv.nos.nl
 
Sitetips AV-archief Den Haag Analyse Columns Stemwijzer De klas Het plein Uitslagen Kiezen Partijen Nieuws NOVA NOS