maandoverzicht thema's het jaar van... necrologieën soundbites taal2002
colofon zoeken intro, homepage
 
 
NecrologieënBinnenland
 
Hans Janmaat  


Geboren: 3-11-1934
Overleden: 09-06-2002

Politicoloog Fennema beheert Janmaats archief
In 1982 maakte Janmaat duidelijk wat hij wilde

  Hans Janmaat
Gefrustreerd, paranoïde, miskend, verbitterd en gebroken. Zo blies drs. Hans Janmaat, vooral bekend als leider van de extreem-rechtse Centrumpartij en later de Centrum Democraten, zijn laatste adem uit. Janmaat, wiens leven gekenmerkt werd door tegenslag, is 67 jaar geworden. Hij overleed aan de gevolgen van een hartkwaal. Net te laat om een rechterlijke uitspraak mee te maken die, na een groot aantal veroordelingen voor aanzetten tot vreemdelingenhaat en discriminatie, gedeeltelijk eerherstel voor hem had kunnen betekenen.

Hans Janmaat is altijd een buitenbeentje geweest. Op 34-jarige leeftijd pakte hij een studie politicologie op. Tien jaar ouder dan zijn studiegenoten en getrouwd met een Zwitserse die in zijn levensonderhoud voorzag, vond hij weinig aansluiting. Later in de politiek, bij de KVP, kwamen zijn plannen niet van de grond en met zijn eigen Centrumpartij lag hij ook al snel overhoop.

De CD, waaraan Janmaat op bijzonder autoritaire wijze leiding gaf, deed het in 1994 onverwacht goed. Met drie Kamerzetels kon de CD zich in de landelijke politiek laten horen, maar de andere politieke partijen distantieerden zich van Janmaat. Zijn standpunten waren ook vaak zo absurd dat er niet serieus over te praten viel waardoor zinniger bijdragen aan het debat op weinig enthousiasme konden rekenen. Janmaat gaf het op. "Het heeft geen zin, ik word toch overal tegengewerkt."




terug
volgende item