maandoverzicht thema's het jaar van... necrologieën soundbites taal2002
colofon zoeken intro, homepage
 
 
 

sport

Ratelband richt eigen partij op 8 december


Ratelband wil 'net als Pim' de mens geheel centraal stellen (22-11-2002)
"Ik ben een politiek onbenul en wil dat graag blijven"(09-12-2002)


  Emile Ratelband
Emile Ratelband stelt na zijn nederlaag als lijsttrekker van Leefbaar Nederland op de valreep een kandidatenlijst met dertig namen op voor de Tweede-Kamerverkiezingen van januari. Met zijn nieuwe partij zegt hij de laatste kans te grijpen om "de gevestigde politieke orde op haar grondvesten te laten schudden". Hij wil een eind maken aan "de regentencultuur van bedisselen over de hoofden van de mensen heen" en wil voorkomen dat de vier grote partijen als enige mee kunnen doen aan de verkiezingsdebatten.

Ratelband is eind november door het bestuur van Leefbaar Nederland voorgedragen als lijsttrekker. De tsjakka-goeroe moet Fred Teeven vervangen, die er niet in slaagt kiezers te trekken. Teeven is woedend over het besluit en zegt niet op één lijst te willen staan met "een kermisattractie". Het LN-congres beslist op 8 december over het voorstel van het bestuur. Hier krijgt de 22-jarige Haitske van de Linde echter twee stemmen meer dan Ratelband. Daarop besluit de voormalige poffertjesbakker zijn eigen partij te beginnen.

Volgens de Kiesraad kan Ratelbands partij nog deelnemen aan de verkiezingen, maar dan wel met een naamloze partij. De naam 'LijstRatelband.nl' had al in oktober moeten zijn geregistreerd. Ratelband krijgt nu de blanco lijst 16, met zijn naam op nummer één. Op de tweede plaats staat Ingrid Hogenbirk, op de derde oud-voorzitter Jan Jetten van Leefbaar Nederland. Ratelbands dochter Minou Ratelband is nummer dertig en laatste.

Emile Ratelband komt nog in opspraak doordat hij onder valse voorwendselen Leefbaar Nederland-kandidaten zou hebben geronseld. Dat zegt de nieuwe lijsttrekker van LN, Van de Linde. Zij dient daarover een klacht in bij de Kiesraad. Ratelband zou in Rotterdam handtekeningen hebben opgehaald onder het voorwendsel dat hij met een nieuwe lijst voor Leefbaar Nederland bezig was.

Om mee te kunnen doen aan de verkiezingen moet Emile Ratelband per kiesdistrict dertig handtekeningen kunnen overhandigen aan de Kiesraad. Hij krijgt drie dagen uitstel ten opzichte van andere partijen, die hun ondersteuningsverklaringen al op 10 december af moeten hebben. Op de valreep slaagt Ratelband in zijn missie: op 13 december worden in alle negentien districten de benodigde handtekeningen geldig verklaard.


Lees ook:

Thema nieuwe politiek
Site Nederland kiest 2003




terug
volgende item