maandoverzicht thema's het jaar van... necrologieën soundbites taal2002
colofon zoeken intro, homepage
 
 
Maandoverzicht April
 

nieuws

Politieke aardverschuiving na eerste ronde verkiezingen Frankrijk 22 april   


Reactie Jacques Chirac (22-04-2002)
Reactie Jean-Marie Le Pen (22-04-2002)
Reactie Lionel Jospin (22-04-2002)
De Franse kranten zijn verbijsterd (22-04-2002)


  Pamfletten
Tegen alle verwachtingen in gaat niet premier Jospin, maar de extreem-rechtse Jean-Marie Le Pen door naar de tweede ronde van de presidentsverkiezingen in Frankrijk. Le Pen, die voor de vierde keer aan de verkiezingen meedoet, haalt in de eerste ronde 16,86 procent van de stemmen. Dat is ruim een half procent meer dan Jospin en tegelijk ook drie procent minder dan de score van zijn tegenkandidaat voor de tweede ronde: Jacques Chirac.

Het verkiezingssucces van Le Pen veroorzaakt een politieke aardverschuiving. Dat hij doorgaat naar de tweede ronde, komt volgens waarnemers door de historisch lage opkomst: meer dan een kwart van de 28 miljoen kiesgerechtigden blijft thuis. Ook speelt het grote aantal zwevende kiezers een belangrijke rol. Verder verliest Jospin veel stemmen aan de zeven andere linkse kandidaten. In totaal strijden zestien kandidaten om het presidentsschap.

Le Pen legt de uitslag van de eerste ronde uit als een motie van wantrouwen aan het adres van de regering en de president. "De Fransen hebben laten zien dat ze het beleid van de incompetente kliek in Parijs afwijzen", klinkt het. In heel Frankrijk gaan tienduizenden mensen de straat op om te protesteren tegen Le Pen en zijn Front National.

De politieke wereld reageert geschokt op het succes van de extreem-rechtse partij in Frankrijk. Ook Chirac uit zijn ongenoegen. In het verleden heeft hij steeds geweigerd zaken te doen met "de nationalist Le Pen". Hij roept de bevolking op "de nationale eenheid vanwege de democratie te verdedigen". Jospin noemt het resultaat "een mokerslag en een heel verontrustend teken voor Frankrijk". Als reactie op de uitslag stapt hij uit de Franse politiek.

Twee weken later, op 06 mei, vindt de tweede ronde van de verkiezingen plaats. Chirac wordt met overmacht herkozen tot president: hij verwerft meer dan 80 procent van de stemmen. De overwinning heeft Chirac vooral te danken aan een grotere opkomst (82 procent) en de massale steun van links. Ook nu trekken duizenden mensen de straat op, zowel feestvierders als tegenhangers. Zo'n zesduizend linkse demonstranten wijzen Chirac er nog eens op "dat hij 80 procent van de stemmen aan links te danken heeft".


Lees ook:

Aanslag op Chirac verijdeld
Dossier Verkiezingen Frankrijk op Nosnieuws.nl




terug
volgende item