maandoverzicht thema's het jaar van... necrologieën soundbites taal2002
colofon zoeken intro, homepage
 
 
Maandoverzicht April
 

nieuws

Val kabinet-Paars 2 16 april


Verklaring van Wim Kok aan de pers (16-04-2002)
Verklaring van Wim Kok in de Tweede Kamer (16-04-2002)
Overzicht van de aanloop tot de val van het kabinet (17-04-2002)


  Premier Wim Kok
Paars 2 komt ten einde wanneer premier Kok op 16 april het ontslag van zijn kabinet aan de koningin aanbiedt. Aanleiding hiervoor is het NIOD-rapport over de val van Srebrenica. "De ernst van de bevindingen van het NIOD kon niet zonder politieke consequenties blijven," zegt Kok.

Kok zegt zelf het initiatief te hebben genomen voor de beslissing. Alle ministers sluiten zich daarop bij hem aan. Ze blijven aan in demissionaire status. Dat geldt ook voor de ministers Pronk en De Grave, die als eersten lieten doorschemeren dat zij hun positie aan het heroverwegen waren.

Het voorgenomen aftreden van minister Pronk heeft geen invloed op het besluit van Kok. Deze zegt dat hij in het weekeinde de resterende delen van het NIOD-rapport heeft bestudeerd en heel grondig heeft nagedacht. De beslissing was niet emotioneel, maar rationeel, aldus Kok.

De premier zegt in zijn verklaring voor de Tweede Kamer dat "de internationale gemeenschap is tekortgeschoten in het bieden van voldoende bescherming" aan de Bosnische moslims. "Daarmee is ook de Nederlandse regering als lid van de internationale gemeenschap tekortgeschoten."

Kok benadrukt dat het niet gaat om de "schuld" voor de moorden in Srebrenica op duizenden moslims, want die ligt bij generaal Mladic. Kok neemt wel de politieke verantwoordelijkheid voor het drama in de enclave.


Lees ook:

Thema nieuwe politiek
Interview professor Blom van het NIOD
Lokale partijen winnen gemeenteraadsverkiezingen
Tweede-Kamerverkiezingen in Nederland
Beëdiging Kabinet-Balkenende overschaduwd door vertrek Bijlhout
Regeerakkoord 'Werken aan vertrouwen'
Balkenende biedt koningin ontslag aan

Eindrapport NIOD-onderzoek openbaar gemaakt
Dossier Val Kabinet op Nosnieuws.nl




terug
volgende item